Opalanie może być dać pozytywne rezultaty, rak skóry – nie

Zmniejszanie ryzyka zachorowania na raka skóry za pomocą środków zapobiegawczych jest ważną częścią rutyny. Rak skóry jest jedną z najczęstszych postaci raka w Polsce, każdego roku nawet pięćdziesiąt tysięcy ludzi może na niego zachorować.
Rak skóry występuje w 3 typach: rak podstawnokomórkowy, rak płaskonabłonkowy i czerniak złośliwy. Czerniak złośliwy to najbardziej niebezpieczny i zagrażający życiu rodzaj raka skóry. Wiadomo, że zmarło na niego dziesięć tysięcy Polaków.

Co stanowi faktyczną przyczynę tego raka?

Rak skóry jest zwykle spowodowany długotrwałym narażeniem na promieniowanie UV. Jednak czynniki genetyczne mogą również odgrywać pewną rolę. Chroniąc się przed szkodliwym promieniowaniem UV, zawsze należy przestrzegać następujących 5 środków ostrożności:

1. Zakrywaj

Kiedy jesteś na słońcu, ważne jest, aby zakrywać skórę zarówno ubraniem, jak i kremem przeciwsłonecznym. Noszenie rzeczy takich jak szorty i T-shirty jest ryzykowne podczas przebywania na słońcu, ponieważ pozostawia zbyt dużą część skóry odsłoniętą. Najlepiej nosić kapelusz, który zakrywa cię ze wszystkich stron – taki z szerokim rondem o długości trzech lub czterech cali. Noszenie koszuli z długimi rękawami i ciemniejszych ubrań to najlepszy sposób na ochronę szyi i policzków, gdy na zewnątrz jest zimno. Pamiętaj też, że materiały syntetyczne zapewniają lepszą ochronę niż bawełna. A jeśli wydaje Ci się że to za dużo, to postaraj się chociaż nie wystawiać miejsc wrażliwych (czyli miejsca, w których mamy jakieś znamiona: typu na przykład pieprzyki) na zbyt długie i drażniące działanie słońca. I raz jeszcze – krem z filtrem.

2. Nie wystawiaj się na ”ostrzał”

Aby uniknąć bezpośredniej ekspozycji na światło słoneczne, należy unikać przebywania na słońcu w godzinach mniej więcej od 10:00 czasu lokalnego do 16:00 czasu lokalnego. Latem promienie UV są najsilniejsze i w tych godzinach należy unikać przebywania na świeżym powietrzu bez wcześniejszego nałożenia kremu z filtrem. Jeśli jesteś na plaży lub w innym słonecznym miejscu, pamiętaj, że piasek i śnieg odbijają światło słoneczne i zwiększają intensywność promieni UV.

3. Odpowiednie okulary

Upewnij się, że okulary przeciwsłoneczne blokują szkodliwe promienie UV, aby chronić oczy przed poważnymi uszkodzeniami słonecznymi. Przed podjęciem decyzji o zakupie warto zawsze sprawdzić ochronę przed promieniowaniem UV, jaką oferują okulary przeciwsłoneczne. Prawie wszystkie pary będą miały ochronę przed promieniowaniem UV do 100%, ale niektóre ciemniejsze okulary mogą fałszywie wyglądać na lepszą ochronę. Ten kolor chemiczna nie ma nic wspólnego z kolorem soczewek.

4. Dobry filtr przeciwsłoneczny

Filtry przeciwsłoneczne mają za zadanie chronić Cię przed nadmiernym nasłonecznieniem. Kiedy przebywasz na słońcu przez dłuższy czas, upewnij się, że używasz kremu z SPF co najmniej 15 i przeczytaj instrukcje, jak go nakładać. Im wyższy SPF, tym silniejsza ochrona przed słońcem. Ale niektóre filtry przeciwsłoneczne nie są „kuloodporne”. Promienie UV mogą przenikać do wody, więc to, że jesteś chłodny w wodzie, nie oznacza, że jesteś bezpieczny.

5. Odpuść sobie solaria

Trzymaj się z dala od solarium: zawierają szkodliwe promienie ultrafioletowe. Te instrumenty kosmetyczne wydają się atrakcyjne na krótką metę, ale ich długoterminowe skutki są bardziej niszczycielskie. Może znacznie zwiększyć ryzyko zachorowania na raka skóry i możesz tego chcieć

Wykonując te 5 kroków, możesz zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka skóry. Te nawyki promują zdrowy styl życia, który pozwala na ekspozycję na słońce bez ryzyka raka skóry bez ryzyka uszkodzenia skóry. Ważne jest, aby wykryć raka skóry tak wcześnie, jak to możliwe, aby dać sobie największe szanse na przeżycie.