Homeopatia – jak to wygląda

Poniższy artykuł jest przykładem podejścia do homeopatii, lecz każda osoba powinna 
indywidualnie zapoznać się z tematem i wyrobić własną opinie. Miłego czytania.

Co to w ogóle jest?

Homeopatia jest bezpieczną i naturalną formą medycyny. Opiera się na idei uzdrawiania podobnymi, które pochodzą od greckich słów oznaczających „podobny” oraz „cierpienie”.
Homeopatia koncentruje się na leczeniu pacjenta jako całości, a nie tylko na chorobie. Obejmuje to rozważenie ich wyglądu fizycznego, osobowości, upodobań, antypatii i temperamentu. Zastosowanie terapii spersonalizowanej sprawia, że jest to wysoce zindywidualizowana forma leczenia. Pacjenci z pozornie tą samą chorobą mogą przyjmować różne leki, ponieważ zależy to od ich indywidualnych potrzeb i oczekiwań.
Homeopatia istnieje już od jakiegoś czasu i nadal jest stosowana w różnych terapiach. Obecnie wiele firm farmaceutycznych bada to i masowo produkuje leki, które wykorzystują składniki homeopatyczne.

Leki homeopatyczne

Leki homeopatyczne nie są konwencjonalne. W rzeczywistości wyglądają bardzo podobnie do tych, które można zobaczyć w aptece, ale istnieją pewne istotne różnice. Ważne jest, aby jeśli zdecydujesz się wypróbować jeden z tych zabiegów, masz wsparcie lekarza, aby zachować bezpieczeństwo i dać mu wystarczająco dużo czasu na jego zadziałanie.
Leki nie są sztuczne i pochodzą z naturalnych źródeł. Ponad 60% leków homeopatycznych jest przygotowywanych z roślin lub surowców roślinnych. Inne środki mogą pochodzić z naturalnie występujących minerałów, w tym metali, takich jak miedź lub cynk. Zwierzęta, takie jak mątwy i pszczoły miodne, mogą służyć jako źródła leków homeopatycznych. Atrament z mątwy lub sok z pszczoły miodnej można wykorzystać na przykład do wytworzenia sepii.
Leki homeopatyczne są wytwarzane najpierw przez przygotowanie leku w jego najbardziej skoncentrowanej postaci, a następnie rozcieńczenie go do dawki użytecznej, która może jak najlepiej nadać się do podania pacjentowi. „Potencja” to termin określający stopień rozcieńczenia leku, na który wskazuje liczba, która następuje po nazwie leku. Na przykład wyższe liczby oznaczają większe rozcieńczenie (do jednego środka na 1 bilion części rozcieńczalnika).

Wytwarzanie

Dzisiejsze leki homeopatyczne są wytwarzane przy użyciu tych samych zasad rozcieńczania, co w czasach Hahnemanna. Oznacza to, że na każdy setny etap rozcieńczania jedna kropla substancji homeopatycznej jest mieszana z 99 kroplami alkoholu lub wody. Mieszaninę wzmacnia się, potrząsając nią na twardej powierzchni. Ilość shake’a może być różna i może być rozcieńczona do 1000x, ale to nie usuwa mikrogramów substancji. Lekarstwo może być rozcieńczone 10-1000 razy, poziom rozcieńczenia oznaczony cyframi od X do M. Leki homeopatyczne wahają się od 6X jako najniższa moc do 1M lub więcej jako najwyższa.

Dostępność i skuteczność

Leki dostępne są w różnych formach: tabletek, proszków lub kropelek w płynie. Zwykle leczenie homeopatyczne nie powoduje żadnych skutków ubocznych – ale pacjent może doświadczyć tymczasowego „gorszego wyleczenia”, w którym objawy wydają się pogarszać przez krótki czas, zanim ustąpią. Uważa się to za pozytywny znak, że lek homeopatyczny działa. W zależności od tego, jak poważne są objawy, homeopata może wybrać antidotum, które ma działanie przeciwne do tego, które przepisał. Antidotum może być inny lek homeopatyczny lub silna substancja, taka jak perfumy, kamfora lub kawa, o której wiadomo, że blokuje działanie leku.
FDA uznaje leki homeopatyczne za leki od 1938 r., ściśle współpracując z Konwencją Farmakopei Homeopatycznej w celu opracowania i aktualizacji ich podręcznika. Powoli FDA sklasyfikowała środki homeopatyczne na receptę lub bez recepty w oparciu o ich moc. W Wielkiej Brytanii medycyna homeopatyczna jest częścią National Health Service (NHS) od 1948 roku. Istnieje 5 szpitali homeopatycznych NHS, które oferują takie leczenie, a leki są dostępne bez recepty lub na receptę.
Bezpieczeństwo leków homeopatycznych
Badania wykazały, że leki homeopatyczne stosowane w małych dawkach są niezwykle bezpieczne, nie uzależniają i nie powodują niepożądanych skutków ubocznych. W bardzo wysokich rozcieńczeniach moc leku faktycznie zostaje wzmocniona.