Skip Navigation
 

Aktualności Pływalni Karpik
   Nasza Oferta

benefit system

Nasz basen

Po co chodzimy na basen


Zajęcia w wodzie są atrakcyjną formą aktywności ruchowej. Świadczy o tym ogromna liczba kąpiących się latem w morzu, w jeziorach i rzekach oraz duża frekwencja na krytych basenach w ciągu roku. Pływanie może być traktowane jako:
- Umiejętność użytkowa
- Forma rekreacji ruchowej
- Dyscyplina sportowa
- Zajęcia terapeutyczne.

Woda, dzięki swym szczególnym właściwościom jest często wykorzystywana w lecznictwie, zarówno w diagnostyce, w profilaktyce, jak i w terapii. Stosowanie w lecznictwie wody pod postacią płynu, pary lub lodu, z wykorzystaniem jej działań termicznych, hydrostatycznych i chemicznych nosi nazwę wodo lecznictwa lub hydroterapii. Hydrokinezyterapia - czyli leczenie ruchem w wodzie jest jednym z działów kinezyterapii.

Ćwiczenia w wodzie sprzyjają:
- poprawie wydolności ogólnej przez aktywizację układu krążeniowo - oddechowego
- wzmacnianiu siły mięśniowej - ruch w wodzie i pływanie angażują niemal wszystkie zespoły dynamiczne organizmu powodując ich wzmocnienie; ponadto pozorna utrata masy ciała w wodzie pozwala na wykonywanie ruchów w pełnym zakresie, nawet przy znacznej utracie siły mięśniowej
- poprawie wytrzymałości - dzięki pokonywaniu długich dystansów
- poprawie koordynacji nerwowo - mięśniowej - czemu sprzyja rozluźnienie mięśni i odciążenie związane z pozorną utratą masy ciała w wodzie
- sprzyja procesowi korekty wad postawy - środowisko wodne zapewnia odciążenie kręgosłupa, sprzyja rozluźnieniu mięśni i elongacji kręgosłupa, a przez to ułatwia przyjęcie poprawnej postawy. Jest to ulubioną formą terapii wśród dzieci pozwalającą na łączenie przyjemności przebywania w wodzie i doskonalenia umiejętności pływackich.

Wpływ wody na:
- Układ krążenia - wzrost wydajności układu krwionośnego pod wpływem wzmożonego wysiłku fizycznego jakim jest pływanie, skurcz i rozkurcz naczyń krwionośnych jako reakcja ciała na bodziec termiczny, różnice ciśnienia krwi, wzrost objętości wyrzutowej i pojemności minutowej serca (wszystko to w letniej wodzie basenu przebiega w niewielkim natężeniu).
- Układ oddechowy - wzrost wentylacji płuc (w ciepłej wodzie wentylacja płuc może zwiększyć się nawet 3-4 krotnie).
- Układ nerwowy - woda działa na ustrój człowieka przez zakończenia nerwów zlokalizowanych w skórze, skąd bodźce są przekazywane do ośrodkowego układu nerwowego.
- Układ mięśniowy - długotrwały wysiłek fizyczny w wodzie wiąże się z intensywną pracą niemal wszystkich mięśni w organizmie człowieka. Powoduje to ich wzmocnienie i przyrost. Równocześnie podczas ruchów wykonywanych w wodzie mięśnie są masowane
- Wydzielanie potu - wysiłek fizyczny w połączeniu z temperaturą powoduje zwiększenie wydzielania potu wraz z którym wydalany jest chlorek sodowy, nieorganiczne kwasy tłuszczowe, mocznik i niektóre produkty wadliwej przemiany materii (acetonu w cukrzycy, barwników żółciowych).
- Wydzielanie moczu - w ciepłej kąpieli wydzielanie moczu zwiększa się. Wzrasta wydzielanie moczu przez nerki, ciepło działa przeciwskurczowo na pęcherz moczowy i obniża napięcie zwieracza cewki moczowej.
- Wydzielanie gruczołów przewodu pokarmowego - w ciepłej kąpieli po początkowym nasileniu wydzielania soków trawiennych i ruchów robaczkowych jelit obserwuje się zahamowanie tych czynności. Kąpiele ciepłe sprzyjają zmniejszeniu łaknienia.
- Gruczoły dokrewne - kąpiele ciepłe sprzyjają zwiększeniu wydzielania acetylocholiny i kwasu adenylowego.
- Przemianę materii - kąpiele w ciepłej wodzie połączone z wysiłkiem fizycznym powodują wzrost temperatury ciała. Podwyższenie jej o jeden stopień Celsjusza zwiększa przemianę materii o 17%.
- Proces termoregulacji - regulacja ciepłoty ciała odbywa się na drodze fizycznej i chemicznej. Regulacja fizyczna polega na zmianie światła tętniczek skórnych, co powoduje zwiększenie lub zmniejszenie ukrwienia skóry, a przez to zwiększenie lub zmniejszenie wyparowywania ciepła na zewnątrz. Regulacja chemiczna polega na wzmożeniu lub spowolnieniu procesów przemiany materii odbywających się głównie w mięśniach i wątrobie. Wątroba powoduje ogrzanie przepływającej przez nią krwi o 1° C. Mięśnie mogą bronić organizm przed utratą ciepła przez drobne skurcze - tzw. dreszcze, powodujące szybki wzrost ciepłoty ciała.

Źródło: Sławomir Owczarek - "Korekcja wad postawy, pływanie i ćwiczenia w wodzie"
 
 
« powrót|drukuj