Skip Navigation
 

Aktualno¶ci P³ywalni Karpik
   Nasza Oferta

benefit system

Nasz basen

Kurs p³ywania - na sucho





KRAUL NA PIERSIACH ----------------------- ¯ABKA NA PIERSIACH


Po³o¿enie cia³a w pozycji wyj¶ciowej.
Przy p³ywaniu na piersiach cia³o p³ywaka le¿y swobodnie w wodzie w pozycji poziomej. G³owa jest zanurzona w wodzie powy¿ej linii brwi. Nogi z³±czone i swobodnie wyprostowane pod powierzchni± wody. Rêce wyci±gniête do przodu pod wod± stykaj± siê ze sob± palcami wskazuj±cymi.

Przy po³o¿eniu poziomym i ca³kowitym roz³o¿eniu miê¶ni - cia³o osi±ga du¿±, statyczn± p³ywalno¶æ. Natomiast podczas ruchu przy p³ywaniu dynamicznym ³atwiej pokonuje opór czo³owy wody i opory wynikaj±ce z wytwarzanych przez siebie pr±dów wirowych.

Ruch ramion.

Ramiona pracuj± bez przerwy naprzemianstronnie. Gdy jedno ramiê wykonuje ruch wios³uj±cy w wodzie, drugie ramiê przygotowuje siê do wios³owania. Przed wydobyciem ramienia z wody cia³o nale¿y obróciæ w linii pod³u¿nej o co najmniej 30° w stosunku do p³aszczyzny pionowej, w kierunku przeciwnym ni¿ wydobycie ramienia. Pomaga to w wyrzucie ugiêtego w ³okciu ramienia i wykonania szybkiego oddechu. Po wyrzuceniu ramienia przenosi siê je jak najszybciej i najkrótsz± drog± do przodu i zanurza w wodzie. Po wej¶ciu do wody ramiê prostuje siê i rozpoczyna wios³owanie. Poci±gniêcie w wodzie wykonuje siê ca³ym ramieniem nieznacznie ugiêtym w ³okciu. Gdy wios³uj±ce ramiê przekroczy w wodzie liniê barków, koñczy w zasadzie poci±gniêcie i stopniowo uginaj±c siê w ³okciu przygotowuje siê do wynurzenia z wody.

Ruch nóg.
Nogi pracuj± naprzemianstronnie, wykonuj±c bez przerwy ruch z góry na dó³ i odwrotnie. Niezale¿nie ugiêta noga w kolanie podczas ruchu prostuje siê wskutek nadanego rozpêdu, uderzaj±c przy tym energicznie wyci±gniêt± stop± o wodê. Dla unikniêcia nadmiernego zginania nóg w kolanach nale¿y usztywniæ lekko stawy kolanowe. Ruch nóg w kraulu tylko czê¶ciowo wspomagaj± pracê napêdow± ramion. Warto¶æ pracy nóg polega g³ównie na tym, ¿e stabilizuj± one poziome po³o¿enie cia³a na wodzie i ograniczaj± do minimum wszelkie jego ruchy poprzeczne.

Oddychanie.
Dla wykonania wdechu g³owê skrêca siê w bok w lewo lub prawo. Wdychanie rozpoczyna siê wtedy gdy ³okieæ od strony wykonywania wdechu wynurza siê z wody. Po wykonaniu wdechu nale¿y z powrotem skrêciæ g³owê, zanurzyæ twarz i wykonaæ bez po¶piechu wydech powietrza do wody. Powietrze wydechowe wypuszcza siê wolno przez usta i nos. Wydech koñczy siê nad wod± przy ponownym obrocie g³owy do dokonania wdechu.

¬ród³o: Adam Kalinowski - "K±piele i nauczanie p³ywania na koloniach i obozach letnich"
 
 
« powrót|drukuj